8/ Patron spraw najtrudniejszych

Święty Ekspedyt jest ponadto patronem spraw najtrudniejszych. Chrześcijanin ma jednak tę świadomość, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Stad niezliczona liczba wiernych modli się za wstawiennictwem św. Ekspedyta, ufając w jego potężne i szybkie wstawiennictwo. Świętemu powierza się intencje w takich sprawach, jak nawrócenie grzeszników, powodzie, pożary, zguby, czy też ochronę w czasie burzy. Z łaską Boża trzeba starać się jak najlepiej współpracować. Z jednej strony modlić się do św. Ekspedyta o pomoc, gdy np. widzimy, że pali się nasz dom, a z drugiej strony nie zapomnieć zadzwonić po straż pożarną. Ten prosty, prozaiczny, może nawet nieco przejaskrawiony przykład ma nam uświadamiać, że modlitwa idzie w parze z dobrymi staraniami człowieka i jego prawidłową reakcją. Uczy nas tego sam św. Ekpedyt, który potrafił  po Bożemu zareagować w odpowiednim czasie.

Katolicka tradycja głosi również, że za wstawiennictwem św. Ekspedyta można pojednać ze sobą skłócone osoby. W Polsce jego pomocy wzywają też coraz częściej małżeństwa będące w kryzysie. Prosi się go o ochronę od wszystkiego, co może szkodzić. Święty Ekspedyt jedna całe rodziny. Tak bardzo ważne przecież jest, aby krewni żyli ze sobą w zgodzie, obdarzając się wzajemnie miłością i wsparciem. O jego orędownictwo proszą także małżeństwa, które mają problemy z płodnością. Święty Ekspedyt wie wszakże, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Szczególnie mocno można odczuć jego pomoc w procesach sądowych. Modlą się do niego ci, którzy potrzebują pomocy w rozwiązaniu różnych sytuacji prawnych. Stał się też patronem bezrobotnych. Pomaga w znajdowaniu pracy, co jest wyjątkowo ważne w dzisiejszych czasach. Pomaga w zawodowej karierze. Święty Ekspedyt jest także patronem handlowców, nawigatorów i żeglarzy. Mówi się nawet, że wyprasza dobrą pogodę, która żeglarzom jest tak potrzebna.

Wiadomo powszechnie, że św. Ekspedyt jest patronem osób studiujących, młodzieży uczącej się oraz egzaminatorów. Warto prosić go o wstawiennictwo przed sesją egzaminacyjną na studiach czy też przed kolokwium. Studenci niejednokrotnie odkładają powtarzanie materiału na ową "XI godzinę". Mówi się, że coraz częściej wzywa się jego pomocy przy kursach i egzaminach na prawo jazdy. Można się do niego pomodlić przed rozpoczęciem podróży, aby wypraszał nam u Boga ochronę od wszelkich wypadków. Szczególnym uznaniem cieszy się także u programistów, którzy przeważnie musza wykonywać swoją pracę szybko i dobrze. Nieraz czas na wykonanie danej pracy jest naprawdę mocno ograniczony i nie można sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd, aby praca faktycznie przyniosła dobre efekty. Święty "XI godziny" przychodzi z pomocą. Jednak głównym patronem internautów, programistów i wszystkich informatyków został św. Izydor z Sewilii.

W: A. Ścibik, Św. Ekspedyt, święty ostatniego ratunku, Wydawnictwo "M", Kraków 2013.